Macierzyństwo slider

Pierwsze buty dla dziecka – Danielki, mój wybór.

Niech mnie ktoś uszczypnie! Kiedy ten czas tak zleciał? Nie tak dawno pisałam o przebiegu i o różnych etapach ciąży, a w tej chwili piszę dla Was artykuł o pierwszych bucikach do chodzenia dla dziecka. Pierwsze buty! Tak! Nikoś już chodzi i to od jakiegoś czasu. Raptem skończył roczek i kilka dni po urodzinach poszedł przed siebie na własnych nóżkach. 

Do tej wyjątkowej chwili dziecko przygotowuje się dobrych kilka miesięcy. Najpierw wzmacnia nóżki skacząc i odbijając się od osoby, która trzyma dziecko na kolanach. Pamiętacie Mamy ten etap u Waszych pociech? A może dopiero to przechodzicie? Ten etap kosztuje dużo energii takiego maluszka,  ale również i nas przy trzymaniu dziecka podczas jego skoczkowego treningu. Później dziecko zaczyna raczkować, gdzie na tym etapie wzmacnia mięśnie i kręgosłup. Według fizjoterapeutów to bardzo ważny i istotny dla rozwoju dziecka czas.  Zarówno dla układu szkieletowego jak i rozwoju mózgu. Podczas raczkowania maluszek kształtuje koordynację. Niektóre dzieci omijają etap raczkowania, ale na to rodzice nie mają większego wpływu. Można dziecku pomóc, zachęcając go przez zabawę, ale tylko wtedy, gdy dziecko wykazuje takie chęci. W końcu przychodzi etap, że nasza pociecha pragnie oglądać świat z pozycji pionowej i najlepiej go poznaje, gdy przemieszcza się sama. Pierwsze próby wymagają od dziecka ogromnie dużo siły i energii, by podołać przeszkodom wspinaczki na szczyt. A my rodzice zastanawiamy się, czy to już nadszedł czas na buty z prawdziwą podeszwą? No i jakie te buty powinny być?

Fizjoterapeuci radzą,  by dzieci możliwie jak najdłużej chodziły na boso, gdyż dzięki temu mają większą szansę uniknięcia wad stopy, spowodowanych np. wyborem złego obuwia.

Złe obuwie dla dziecka, czyli jakie?

1. Używane!!! Kochane Mamy.  Nie odkupujcie używanych bucików, ani nie każcie dziecku nosić butów po rodzeństwie. Używany bucik może spowodować u Waszego dziecka wady postawy! Wkładka takiego buta bardzo szybko się odkształca. Nowa wkładka dostosowuje  się do pierwszego użytkownika! Pamiętajcie o tym.

2. Zbyt sztywny but. Jeśli but jest zbyt sztywny, dziecku jest niewygodnie stawiać pierwsze kroki, co może spowodować niechęć dziecka do chodzenia, a w rezultacie opóźnienie samodzielnego chodzenia.

3. Zbyt ciężki but. Sprawmy, aby naszym pociechom ułatwić naukę chodzenia. Lekki, ale stabilny w kostce bucik, pomoże maluszkowi zrobić pierwsze kroki. Zwróćcie również uwagę na podeszwę, aby była antypoślizgowa.

4. Zły Materiał.  Nie wybieraj sztucznego tworzywa,  w którym poci się stopa maluszka. Może to spowodować odparzenia lub stany zapalne skóry.

Pamiętajmy,  że stopy to pierwszy segment naszego ciała. Muszą nas nieść przez całe życie. Nie mają lekko, szczególnie, gdy dostarczamy im dodatkowych kilogramów, przeciążeń podczas uprawiania sportu, czy nienaturalnych pozycji w damskich szpilkach. Profilaktyka jest tańsza niż leczenie. Uczmy dzieci od najmłodszych lat podejmowania świadomych decyzji i kształtujmy ich zdrowe wybory świecąc przykładem. Przykład idzie z góry.

My jako pierwsze buty do chodzenia w domu ( na kafelkach nie chodzimy na boso) wybraliśmy „Danielki„. Spełniają powyższe wymagania i są wykonane ze skóry.  Oprócz swoich funkcji mają ciekawy i bogaty design. Czas na jesienne i zimowe buty. Sandałki sprawdzą się już tylko w domowej scenerii.  Ech…

 

 

You Might Also Like

2 komentarze

  • Reply
    kapcie danielki
    29 października 2018 at 13:41

    Ważna jest też cena. Danielki mają konkurencyjną cenę nawet do chińskich tanich kapci. Zaoszczędzimy okolo 20 zł a później więcej wydamy na ortopedów.

  • Leave a Reply