Macierzyństwo slider Zdrowie

Badania prenatalne I trymestru.

3 miesiąc…

Z każdym tygodniem lepiej się czuję. Mdłości coraz rzadziej mnie dopadają, jem coraz bardziej urozmaicone dania, nawet nie jem już bananów na śniadanie, bo mi się normalnie przejadły. A fit krewetka nie jest już ani taka fit, ani krewetką.

10 tydzień i niesamowite doznanie podczas usg. To nie krewetka, którą widzieliśmy w 7 tygodniu! To dziecko!!! Ma głowę, rączki i nóżki i najwyraźniej jest bardzo aktywne. Machało nóżkami i rączkami podczas badania, łapiąc się za głowę. Ewidentnie wkurzało się, że zakłócamy sjestę.

Dlaczego badania prenatalne są ważne?

W 12 tygodniu odbywamy badania prenatalne, które mimo, że są trochę stresujące, są moim zdaniem konieczne w dzisiejszych czasach. To badania, które mają na celu wykryć wady genetyczne i nieprawidłowości płodu, jak również problemy, które dzięki wczesnemu wykryciu mogą nie mieć absolutnie żadnego złego wpływu na ciążę, dzięki odpowiedniemu postępowaniu.

Czemu służą badania prenatalne?

Czy wiesz, że wczesne wykrycie nadciśnienia i włączenie profilaktyki spowoduje niezmienny tryb życia w ciąży, a jeśli zostanie zbyt późno wykryte, spowoduje unieruchomienie kobiety do rozwiązania. Badania prenatalne, to nic innego jak usg. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo do 90%  oprócz badania usg wykonuje się jeszcze dodatkowo badania z krwi, których wynik wprowadza się do komputera z wynikami badań usg, podnosząc skuteczność badania do 90%.

Badanie prenatalne – koszt?

Nie wiem czy wszędzie jest zbliżony, mnie usg kosztowało 250zł, a badanie krwi ok 150zł.

Kto wykonuje badania prenatalne?

Warto zwrócić uwagę na to, kto takie badanie wykonuje. Lekarze wykonujący badania prenatalne powinni mieć specjalny certyfikat potwierdzający ich wiedzę.

 

Zaczynam cieszyć się stanem ciąży, bo pierwszy trymestr dobiega końca, a książki nie kłamią pisząc, że uciążliwe dolegliwości mijają, a siły wracają z podwojoną mocą.  W oczekiwaniu na 13 tydzień…

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Badania prenatalne II trymestru - Puzzland
    23 kwietnia 2017 at 23:42

    […] I trymestru (więcej) nie wykazały żadnych nieprawidłowości, więc teoretycznie byłam spokojniejsza niż przed I […]

  • Leave a Reply