Macierzyństwo slider Zdrowie

Badania prenatalne II trymestru

Badania prenatalne II trymestru.

Przyznam, że bardzo ich z mężem oczekiwaliśmy. Przede wszystkim dlatego, żeby dowiedzieć się, że wszystko przebiega prawidłowo i nie ma powodu do obaw. Jednak drugim bardzo ważnym dla nas powodem tych badań było zdjęcie usg w 3D naszego maluszka. Nie mogliśmy doczekać się, aby zobaczyć jego buźkę. Rozpoznać rysy twarzy, do kogo jest obecnie podobny?

Badania I trymestru (więcej) nie wykazały żadnych nieprawidłowości, więc teoretycznie byłam spokojniejsza niż przed I badaniem. Jednak w ciągu II trymestru dowiedziałam się o przebytej cytomegalii ( Wirus, który przebywa 70% społeczeństwa. Przebyty podczas ciąży i I trymestru może powodować wady genetyczne), co niepokoiło mnie mimo uspokajania przez lekarza.

Czego dowiesz się podczas badania?

Podczas badania prenatalnego II trymestru podczas wykonywanego usg lekarz bada dokładnie:

 • Anatomię płodu
 • Przepływy w krążeniu macicznym
 • Położenie płodu i łożyska

Co to znaczy? Sprawdza się w ten sposób czy dziecku na dany czas wykształciły się prawidłowo narządy. Czy prawidłowo te narządy pracują? Czy mają prawidłowy rozmiar? Czy dziecko rozwija się odpowiednio na dany tydzień? W jaki sposób jest ułożone? Czy narządy kobiece również przystosowują się do danego okresu ciąży w odpowiedni sposób? Czy układ krążenia płodu jest prawidłowy? Czy przepływy w żyłach, tętnicach i pępowinie dziecka i mamy są prawidłowe? Poza tym możliwe jest wykluczenie wad genetycznych i chromosomowych.

Lekarz przeprowadzający badanie tak jak wspominałam we wcześniejszym artykule powinien mieć odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania badań prenatalnych. Podczas badania lekarz omawia każdą część badania, pokazując na monitorze wszystko, co bada.

Kiedy wykonać badanie prenatalne II trymestru? I jaki jest koszt badania?

źródło: gabinet-prochnika5.pl

Dodatkowo możesz liczyć na piękny portret Waszego dzidziusia. Jeśli ten oczywiście zechce pozować do zdjęcia. Niesamowite wrażenie! W tym okresie ciąży jesteś w stanie zobaczyć rysy twarzy, ułożenie ust, oczy i kształt twarzy. Ogromnie polecam przeprowadzenie takiego badania przede wszystkim dla zdrowia dziecka i Twojego spokoju. Jeśli pojawią się jakieś nieprawidłowości, nie martw się na zapas! Te badania są po to, aby pewnym problemom zapobiec. Koszt takiego badania ok 250 zł. Tym razem nie trzeba wykonywać dodatkowego badania krwi. Badanie prenatalne II trymestru przeprowadza się między 18 a 24 tygodniem ciąży.

Zdjęcia żródło:

parenting.pl

gabinet-prochnika5.pl

You Might Also Like

3 komentarze

 • Reply
  Dagmara
  24 kwietnia 2017 at 09:11

  Hej. Już za 10dni przystapie do badań prenatalnych II. Zawsze jest jakiś stres, czy wszystko w porządku z dzieckiem. Plusem takiego badania jest to, że lekarz potrafi zobaczyć dokładnie stan rozwijających się narządów u maleństwa:)

  • Reply
   Kinga Roszak-Szydłowska
   24 kwietnia 2017 at 09:15

   To prawda, delikatny stresik jest, ale trzeba podejść do tego, że jeśli lekarz będzie miał jakieś wątpliwości, to ogromnym plusem badań jest fakt, że można już teraz reagować. Jednak trzeba być tej najlepszej myśli! Powodzenia:)

 • Reply
  Olga
  2 maja 2017 at 20:21

  Lokator mojego brzucha nie chciał się nam pokazać ani na drugim USG prenatalnym ani na trzecim. Musimy jeszcze wytrzymać te 4-5 tygodni i się przekonamy na własne oczy do kogo jest podobny.

 • Leave a Reply